2024 © Vse pravice pridržane/ Politika zasebnosti
Živimo verjetno v najbolj transformacijskem času v človeški zgodovini. Prihodnost je videti izjemno zahtevna in dinamična, z motnjami (t. i. disruption) v vsem in vsepovsod kot “novim normalnim”.
Znani futurolog in preučevalec voditeljstva Keith Coats pravi, da je pri izbiri poslovnih pristopov, ustrezne korporativne kulture oz. stilov vodenja, vedno ključno dobro poznati kontekst, v katerem živimo in delujemo.
Kakšen pa je naš trenutni in kakšen bo prihajajoči poslovni kontekst oz. poslovno okolje, v katerem delujemo oz. bomo delovali?
Tematika je obširna, njena razmišljanja pa večdimenzionalna, zato vam jo bova predstavila v dveh delih, ki bodo predstavljeni v več nadaljevalnih serijah:
Začnimo s pogledom v prihodnost.
Ste izdelovalec delov za naprave s področja zabavne elektronike, vaše izdelke in rešitve uporablja ves svet..
Pred nekaj minutami je vaša chatbotka Paula, ki deluje na osnovi tehnologije (čustvene) umetne inteligence in je zaposlena v vašem oddelku za strankino izkušnjo, na podlagi senzoričnih interakcij, ki jih ima z vašimi deležniki zaznala, da se je stopnja njihove čustvene izkušnje z vašo organizacijo zmanjšala za trinajst (13) odstotnih točk.
Informacijo sporoči vaši ekipi za ustvarjanje izkušenj (experience designer, op. p.), ki takoj izvede kombinacijo klasičnih in virtualnih agilnih srečanj s fokusnimi skupinami deležnikov in vašimi internimi strokovnjaki. Na teh srečanjih, tudi z uporabo tehnologije navidezne in razširjene resničnosti (VR – virtual reality in AR – augmented reality, op. p.), v seriji interakcij s končnimi strankami v 14 dneh soustvarite izboljšano različico vaše poslovne rešitve.
Sledi usposabljanje vseh ključnih deležnikov vašega celotnega ekosistema, ki so pomembni za to, da bo izkušnja z vašim izdelkom kar najboljša tudi v prihodnje: gre za zaposlene, vaše dobavitelje, podizvajalce ter prodajne in distribucijske partnerje.
Usposabljanje izvedeta vaš interni mentor Igor (mlad, 26-letni računalniški inženir, specialist za sodobne digitalne tehnologije), skupaj z androidnim mentorjem Andrewom (Andrew je t. i. geminoid: androidni robot, ki je ustvarjen povsem po fizični podobi vašega kolega Andreja, ki je bil kar 30 let del vaše organizacije in je lani žal preminil, moderna tehnologija pa vam je omogočila, da ste ustvarili androidnega robota, ki ima njegovo podobo, enak način izražanja in tudi njegovo bogato znanje in izkušnje), v obliki interaktivnih webinarjev, po metodi »edutainmenta« (kombinacija usposabljanja in sproščene izvedbe, z elementi gamifikacije, učenja z igrami, op. p.).
Na usposabljanjih ugotovite, da bo treba še izboljšati vašo digitalno rešitev in v strankino popotovanje vključiti dve dodatni fazi, kar v naslednjem tednu z ekipo tudi razvijete in v poslovno prakso pošljete novo izpopolnjeno rešitev.
Ste se ravno prebudili iz sanj, potem ko ste gledali svoj priljubljeni znanstvenofantastični film? Ne, to je kar današnja in jutrišnja poslovna realnost.
Kako torej poslovati v takšnem hiperdinamičnem in prepletenem (poslovnem) okolju? Ali ta spreminjajoči se kontekst vpliva tudi na naše poslovanje, organizacijsko kulturo, voditeljstvo, njegove kompetence in sloge vodenja? Vsekakor!
In kateri so ti ključni poslovni trendi, ki zaznamujejo in predrugačijo/spreminjajo naše današnje in prihodnje poslovanje?
1. Hitrost sprememb v današnjem in prihodnjem (poslovnem) okolju je vedno bolj nepredstavljiva: v čudoviti knjigi Moonshots avtor Naveen Jain omenja, kako hitro se je v zadnjih stotih letih podvojila količina vsega znanja na svetu: leta 1920 se je to zgodilo na 100 let, v letu 1950 že na 25 let, v letu 2020 se znanje podvoji na 12 mesecev in v dobi interneta stvari (Internet of Things – IoT, op. p.) vsakih 12 ur?
2. Postajamo vedno starejši: demografsko drevo Slovenije in Evrope se bo od leta 1980 do leta 2050 spremenilo iz oblike smreke v obliko vaze: če oblika smreke predstavlja demografsko situacijo, ko je največji odstotek prebivalstva v starosti okoli 25 do 30 let, predstavlja oblika vaze situacijo, ko je največ prebivalcev starih čez 65 oz. 70 let.
3. Vzporedni svetovi: vedno bolj kombiniramo klasični in virtualni svet, ne samo v zasebnem življenju, temveč vedno bolj tudi v poslovnem okolju, kar je koronavirusna kriza samo še pospešila.
4. Singularnost do leta 2045? 2029 je leto, za katero je znani futurist Ray Kurzweil (v zadnjih tridesetih letih se je uresničilo kar 86 odstotkov njegovih napovedi) napovedal, da bo umetna inteligenca opravila veljavni Turingov test in s tem dosegla človeško raven inteligence. Obenem pa je leto 2045 določil za leto singularnosti, ko bo t. i. nebiološka inteligenca, ustvarjena v tistem letu, milijardokrat močnejša kot vsa človeška inteligenca danes.
5. Tehnologije DARQ: tehnologija veriženja podatkovnih blokov, umetna inteligenca, razširjena resničnost, kvantne tehnologije in kvantni računalniki … gre za tehnologije, ki se združujejo v kratici DARQ in bodo zelo pomembno zaznamovale naše prihodnje delovanje, tako poslovno kot zasebno.
6. Industrija 5.0: bo izboljšala ustvarjalnost in inovativnost človeškega uma z naprednimi, digitalnimi industrijskimi procesi.
7. Čustvena umetna inteligenca (emotional AI, op. p.): prinaša čustveno inteligenco v digitalni svet: s ciljem, da omogočimo ljudem, da obdržijo svojo človeškost, ko delujejo v kibernetskem svetu in na drugi strani, da humaniziramo tehnologijo (preden ona čisto dehumanizira nas).
Se nadaljuje …
… s prikazom značilnosti digitalne ekonomije in njihovih vplivov na organizacijsko kulturo in organizacijski razvoj podjetja (preberite si tudi 2. del prispevka na tej povezavi).
Avtorja prispevka:
Mag. Janez Žezlina, potentiolog in executive coach, Energos d.o.o. & I4F
Roman Klarič, strokovnjak za organizacijsko kulturo, poslovni svetovalec, HSC Skupina d.o.o. & I4F